Neoficialiais duomenimis net 55% visų pacientų, besikreipiančių į Lietuvos bendrosios praktikos gydytojus skundžiasi nuovargiu. Chroniško nuovargio sindromas – arba lėtinis nuovargis – tai būsena, kuomet žmogus nebegrįžta iš nuovargio į normalią būseną net ir po pakankamo poilsio. Nuovargis savaime yra normali ir netgi „gera” organizmo reakcija į darbą, stresines situacijas ir pan. – tai saugiklis, neleidžiantis persitempti.
Kas gali sukelti lėtinį nuovargį? Paprastai tai pasikartojančios stresinės situacijos, nuolatinis konfliktas su išore arba savo viduje. Todėl jei po įtempto fizinio darbo 8 valandas mum tereikia keleta valandų pasiilsėti bei pamiegoti, po „kovos” savo viduje – neišspręsto konflikto, kuris trunka 16 valandų, visą mūsų budraus buvimo laiką – atsistatyti neįmanoma. Kova kas rytą prasideda iš naujo.
Lėtinio nuovargio atsikratyti nėra lengva, o daugumai žmonių, kurie užsispyrusiai „neis pas psichų daktarą” ir „netiki visom šitom nesamonėm” net ir neįmanoma. Banaliausi lėtinio nuovargio sukėlėjai:
Netikę, nieko nesuprantantys tėvai, ir kai kurie mokytojai – bendravimas su jais nuolat pilnas įtampos ir atrodo tikra kančia.
Netikęs vadovas, kuris tik ir taikosi užkrauti darbu, nors pats nieko neveikia, nieko nesupranta, net laikraštį skaito ne nuo to puslapio, valgydamas pritrupina. O juk prieš jį reik šypsotis ir būt maloniu.
Iš vaikų tikiesi kur kas daugiau. Jie nieko nesupranta ir nenori dirbt muitinėje ar advokatu, net daktaru – patys tokie kvaili būdami protingesnių neklauso. Negana to kad vadovas visą dieną nervuoja, dar ir namie tas pats… Nėra prasmės, nieko net neapsimoka daryti, vistiek viskas tas pats, kiek besistengtum. O juk atrodo stengeisi, darei, galvojai apie tai nuolat!
Kovą su nuovargiu reikia pradėti nuo jo sukėlėjo – savo dvasinės būsenos. Atradus konfliktą jį suvokti, o po to nugalėti. Keisti požiūrį, aplinkybes, galbūt su kažkokia lengvų antidepresantų pagalba.
Nuovargio simptomai, trunkantys ilgiau nei šešis mėnesius:
1. gerklės perštėjimas
2. skausmingi kaklo ir pažastų limfmazgiai
3. sąnarių skausmas (kelių, ne vieno)
4. galvos skausmas (sunkumas)
5. susilpnėjusi trumpalaikė atmintis
6. poilsio nesuteikiantis miegas
7. po fizinio krūvio liekanti bloga savijauta ilgiau negu parą simptomai atrodo panašūs į realaus nuovargio, fizinio arba protinio darbo simptomus, netgi skausmus ar sąnarių bei raumenų silpnumą – tačiau nereikia apsigauti – psichika gali „imituoti” bet kokią ligą ar pojūtį – tad susimastyti, gal jūs, kaip dabar madinga, irgi nuolat pavargęs – būtina.
Plačiau galima pasiskaityti http://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_fatigue_syndrome
Tikrai labai paplatėjusi liga. Kurios niekas nenori gydytis. Vis daugiau žmonių apsikrauna didžiuliu darbo kiekiu. Daugiau nei realiai turėtų apsiimti. Įdomu būtų sužinoti procentaliai lietuvoje kiek tokių.
Parašykite komentarą