Tikriausiai dauguma žinome, kas yra panika. Kiek mažiau žmonių girdėję apie panikos priepuolius. Itin šį reiškinį išpopuliarino TV serialas „Sopranai. Mafijos kronika” – mafiozų Sopranų šeimos galva, Tonis Soprano, dėl panikos priepuolių ėmė lankytis pas psichologę. Glen O. Gabbard apie tai net parašė knygą „Sopranų psichologija”. Bet apie viską – iš pradžių.
Kas gi vyksta panikos priepuolio metu?
Atsiranda šie fiziologiniai pojūčiai – stipriau plaka širdis, padažnėjęs kvėpavimas, oro trūkumas, tirpstančios galūnės. Bendras bruožas – visa apimantis baimės, nerimo jausmas.
Dažnai žmonės tiesiog galvoja, kad tai širdies smūgio pradžia. Panikos priepuoliai trunka 10-30 min.
Nereikėtų jų painioti su MOTYVUOTOS baimės, panikos momentu (pavyzdžiui, link jūsų bėga piktai atrodantis šuo, arba treninguotas budulis). Padažnėjęs pulsas ir kvėpavimas tokiu atveju yra natūrali „gynybinė” organizmo reakcija, kuomet ruošiamasi gynybai, todėl raumenims reikia daugiau deguonies, bei staigesnės reakcijos. Panikos priepuolis – kuomet tie patys pojūčiai atsiranda ramiai sau skaitant knygą, arba apsipirkinėjant parduotuvėje, arba, kaip Antoniui Soprano – vairuojant automobilį. Didelio panikos priepuolio metu žmogus gali apalpti, dėl itin padidėjusio kraujospūdžio imti bėgti kraujas, paskausti galvą ir pan.
Padažnėję panikos priepuoliai gali tapti lėtiniai, iššaukti kitas psichologines problemas. Kaip bebūtų keista – tai paveldima genetiškai, o ne (arba ne tik) įtakojama aplinkos – jei jūsų artimiausių giminių tarpe yra panikos priepuolių kamuojamų žmonių, tikimybė, kad šis negalavimas atsiskleis ir pas jus – 20 procentų (t.y. kas penktas žmogus jį turės).
Gleno O.Gabbardo „Sopranų psichologija“ – veikalas, atskleidžiantis painių charakterių užkulisius, analizuojantis tikrąsias serialo herojų veiksmų priežastis.
Parašykite komentarą