Pagalvokite ir saves paklauskite, ką kai kuriose Lietuvos parduotuvėse lengviau įsigyti – viskio butelį ar dėžutę prezervatyvvų?
Remiantis JAV Kalifornijos valstijos nepilnamečių “slaptų pirkėjų” tyrimo duomenimis, dažnai prezervatyvvai yra laikomi už prekystalių arba užrakinti po stiklu.
Parduotuvėse, tiek Lietuvoje tiek JAV ar kitose ES valstybėse dažniausiai po stiklu užrakintos prekės yra tos, kurias norima pavogti. Tačiau ar tikrai, taip dažnai vogiami prezervatyvvai?
Nepilnamečių psichologai vienbalsiu teigia, jog tokiu būdu laikomos apsaugos priemonės gali atbaidyti jaunus žmones saugotis!
Prekybos centruose ar vaistinėse prezervatyvvų, lubrikantų, ar kitų apsisaugojimo priemonių pirkimas daugeliui jaunuolių dažniausiai yra nejauki procedūra. Tačiau, tai gali tapti tikrai didelis ir neįkandamas iššūkiskai nepilnamečiui, kai atėjus į parduotuvę, dažnai stebint ir girdint kitiems klientams dar reikia prašyti prezervatyvų, kad jie būtų ištraukti kažkur iš po stiklo ar kitų lentynų. Dažnai gali atrodyti, lyg jie darytų kažką blogo, nors jie tik nori būti saugūs.
Prezervatyvvų laikymas po užraktu nesumažina jaunuolių lytinio aktyvumo, tad protingiausia apsisaugojimo priemones laikyti lengviau pasiekiamas.
Pagal Resource Center for Adolescent Pregnancy Prevention duomenis, 2015m., 30 procentų vidurinės mokyklos mokinių visame pasaulyje teigė esą lytiškai aktyvūs. Kalifornijoje, paauglių nėštumas 2015-2017 metais, buvo 19.7 procentų 1,000 gimdymų.
Bloga patirtis
Sužinoję faktą, jog prezervatyvai yra užrakinti po stiklu, žmonės socialinėje medijoje ūžia nuo nusivylimo bei pasipiktinimo. Pavyzdys, kuris parodo, jog tai absurdas – Jauna mergina nuėjusi į parduotuvę, paparašė darbuotojo atrakinti prezervatyvų prekystalį, tačiau darbuotojas neturėjo rakto, tad pradėjo šūkauti per visą parduotuvę ar kas iš kolegų jį turi. Suradęs raktus, garsiai paklausė: “Ko nori?”, mergina tyliai atsakė: “Durex XL”. Darbuotojas piktai atsakė: Kalbėk garsiau, – ir galų gale nukreipė merginą prie kasų, teigdamas, jog ten jų nusipirks. Po viso šio incidento, mergina parašė skundą bei gavo atsiprašymą. Savo ruoštu darbuotojas teigia, jog jaunimas pradėjo vogti prezervatyvus. Šis įvykis puikiai iliustruoja, jog žmonėms trūkta išprūsimo bei pagarbos žmonių privatumui.
Netinkamas požiūris
Parduotuvių tinklas “Walmart” neturi bendros politikos/strategijos apsaugos priemonių saugojimui – dažniausiai užrakintos prekės yra tos, kurias žmonės linkę vogti, tad kiekvienoje parduotuvėje jos gali būti skirtingos.
Apsilankymas “Walmart” parduotuvėse, esančias tam tikrose vietose leidžia daryti tam tikras išvadas – apsisaugojimo priemonės užrakintos buvo nevisur- kai kuriose parduotuvėse prezervatyvų dėžutės buvo sudėtos atvirose lentynose, kai kurios, tik mažas dėžutes laiko lentynose, o visa kita po stiklu. Tad galima teigti, jog šiame parduotuvių tinkle nuoseklumo nėra.
Viešųjų ryšių direktorė Teena Massingill teigia – Organizuotu mažmeninės prekybos nusikaltimo taikiniu tampa prezervatyvai, skustuvai ir kiti vertingesni daiktai, kuriuos vagys nušluoja nuo lentynų, tad mūsų tikslas yra užtikrinti, kad šie daiktai būtų pasiekiami mūsų klientams.
Susirūpinimas dėl vagysčių yra priežastis užraktui, tačiau 2011m. “Pharmacy Practice” publikuotas ekseprimentas parodė, kad laikant prezervatyvus pasiekiamus lentynose daugiau jų buvo nupirkta, nei pavogta. Šiame tyrime dalyvavo 8 prekybos centro vaistinės Iowa valstijoje, kurios sutiko 3 mėnesiams atrakinti prekystalius bei sudėti apsisaugojimo priemones pasiekiamoje vietoje.
Liūdna, kad sargiai, kurie skirti apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo bei lytiškai plintančių ligų yra užrakinti po stiklu ir nevisiems pasiekiami.
Tikimės, kad Lietuvoje nebus užrakintų sargių lentynose ir mūsų jaunuoliai galės drąsiau ir lengviau nusipirkti sargius. Dar pridėsime, kad vis daugiau jaunuolių dėl sunkumų ir tam tikro nejaukumo pirkti prezervatyvus prekybos vietose, pradėjo rinktis sargių pirkimą internetu, tokiose vietose , kaip Sargiai.lt – originalūs prezervatyvai internetu
Parašykite komentarą