Rudens darbai sode ir darže

obuolys

Kad ir kaip būtų gaila, vasara baigėsi. Gamtoje vis daugėja ženklų, skelbiančių rudens pradžią. Daržininkams, sodininkams ir ūkininkams tai reiškia rudeninių darbų gausą. Tad kokių gi sodo ir daržo darbų reikėtų nepamiršti rudens mėnesiais?

Kokie darbai laukia darže?

Jei rugpjūtį nesuspėjote nuimti žieminių ir vasarinių česnakų, dabar pats laikas juos iškasti. Česnakai kasami, kai augalo stiebelis pasidaro tiesus, skiltelės lengvai atsiskiria, o svogūnas pasidengia ne mažiau kaip 2-3 išoriniais lukštais. Imdami derlių, žiedstiebį sutrumpinkite, virš svogūno palikdami 1,5-2 cm.

Koks gi ruduo be vieno svarbiausių ir didžiausių darbų – bulviakasio. Prieš sandėliuodami, nukastas bulves išdžiovinkite. Taip pat, kasant, pravartu bulves išrūšiuoti į dideles, vidutines ir mažas.

Rudeniui įsibėgėjant, rekomenduojama sukasti bei papildomai perkasti dirvožemį, kuriame kitais metais planuojate sodinti daržoves, uogas, prieskonines žoleles ar žalumynus. Perkasdami dirvą, kruopščiai išrinkite augalines atliekas, atsižvelgdami į dirvožemio savybes ir būklę, patręškite organinėmis ar mineralinėmis trąšomis.

Ką rudenį veikti sode?

Pagrindinis rudens darbas sode – surinkti ir sutvarkyti vaisius bei uogas. Jei norite vaisių pasidėti žiemai ir jais ilgai mėgautis, rinkite subrendusius, kai kotelis gerai lūžta nuo šakos. Kad neužkrėstumėte augalo, nepalikite ant šakų ir ligotų vaisių.

Ruduo ne tik derliaus nuėmimo, bet ir sodinimo metas. Juk didelę dalį vaiskrūmių ir vaismedžių rekomenduojama sodinti būtent rudenį. Antroji rugsėjo pusė tinka uogakrūmių, dekoratyvinių bei spygliuočių krūmų sodinimui bei persodinimui.

Nepamirškite nupurkšti vaismedžių nuo ligų ir kenkėjų. Tam puikiai tiks tirpalas, pagamintas iš 700 g karbamido, 50 g vario sulfato ir 10 l vandens. Taip sunaikinsite grybelinių ligų pradus bei žiemoti besiruošiančių kenkėjų kiaušinėlius. Sugrėbkite nukritusius lapus. Žiemai vaismedžius apriškite klijų juostomis.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *